Az itt látható videókat és fotókat Horváth Róbert tandempilóta / ejtőernyős légioperatőr és Szabó László ejtőernyős légioperatőr készítették!
Ne álmodd az életed, hanem éld meg az álmaid!
A tandem ejtőernyőzés és a tandem ejtőernyő feltalálása és fejlesztése Bill Booth és Ted Strong nevéhez kapcsolódik. Bill elmondása szerint az ötlet akkor jött, mikor ejtőernyőzést oktatott az ejtőernyőzés "hajnalán".
A tanulói egyedül ugrottak ki a gépből, a gép elhagyása után az oktató már nem tudott segíteni a tanulóknak. Mr. Booths ezen szeretett volna változtatni. Több problémával is meg kellett küzdeniük, az akkoriban használt körkupolás ejtőernyők két embert elbíró változata nagyon nagy lett volna ( a szoló ejtőernyő is nagy volt), ezért akkor tudtak érdemben előre lépni, amikor megjelentek a légcellás ejtőernyők, melynek a tandem változata is elég kis méretre volt összehajtható. A másik lényeges probléma az volt, hogy a tartalékernyő a hason helyezkedett el, ott, ahol a tandemutasnak kellene lennie. Ekkor Mr. Boots megalkotta az úgynevezett disznóhát, "piggy-back" rendszert, ahol a fő és tartalék ejtőernyő is az ugró hátán volt. Ezt a rendszert használjuk napjaink modern ejtőernyőiben is, és Bill Booth által alapított cég, mostani nevén a United Parachute Technologies, mind a mai napig használja a Wonderhoog nevet és a "disznófej" logót. További érdekesség, hogy az első tandemugrásoknál csak két ponton volt az utas és a tandempilóta rögzítve, a ma használatos négy pont helyett.
Az első tandem bázisugrást (B.A.S.E. jump) 1984-ben hajtották végre Nyugat Virginiában, a New River Gorge hídról. Az első tandem bázisugrást épületről 2013. szeptember 21-én ugrották, a tandem B.A.S.E. mester Sean
Chuma volt, az utasa pedig Rudy Anoi. Chuamá-nak több mint 240 tandem bázisugrása van, ezek többsége nagyrésze hídról történt, mert onnan lehet a legkevesebb kockázattal végrehajtani a tandem bázis ugrást. Fontos megjegyezni, hogy az ejtőernyős tandemugrás és a B.A.S.E. tandemugrás között nagyon jelentős különbségek vannak. AZ ejtőernyős tandemugrás maximálisan biztonságos sport, ami szinte már bárki számára elérhető, teljesen legális! Felejthetetlen élményt ad az adrenalinlöketre vágyóknak, mindezt úgy, az ugrás teljesen kockázatmentes, a tandemutas maximális biztonságban van végig az ugrás alatt! Ezzel szemben a B.A.S.E. tandemugrás még is csak egy bázisugrás, ahol csak egy ernyőt használnak, nincsen tartalék ernyő. A tandem bázisugrásnál kockázati tényező még, ha az ernyő elnyílik az objektum irányába, ahonnan az ugrás történt, ami a hídról történő ugrásoknál kevesebb veszélyt rejt, de egy épületről történő ugrásnál kimondottan kockázatos! A tandem bázisugrás nem lesz a tömegek sportja, több országban még mindig illegális. Egy átlagos embernek, aki ki akarja próbálni a zuhanás mámorító érzését az ejtőernyős tandemugrás a tökéletes választás.
Ahogy a skysurf vagy légdászkázásegyre népszerűbb lett az ejtőernyősök körében, csak idő kérdése volt, hogy tandem légdeszkás ugrást hajtsanak végre. Erre a 90-es években került sor Hawwaii-on, az ugrást Patrick de
Gayardon hajtotta végre. Gayardon volt többek között a szárnyasruhás ugrás, vagy más néven wingsuit ugrás és a skysurf (légdeszkázás) egyik úttörője, de bázisugrában is komoly nevett szerezett magának már akkoriban. A légdeszkás tandemugrásnál az utas Wendy Smith volt, mondanunk sem kell, hogy Wendy is tapasztalt ejtőernyősnek számított. Az ugrás során Adrian Nicholas frefly-ozott a légdeszkás párossal, az ugrást pedig Patrick Passe örökítette meg, aki folyamatosan Gayardon légi operaatőreként ugrott a csapattal.
Természetesen ha írtunk a tandem bázisugrásról, akkor kell írnunk a tandem szárnyasruhás ugrásról is! Azt nem tudjuk pontosan kinek a nevéhez fűződik az első ilyen ugrás a világban, de amit biztosan tudunk, hogy Magyarországon először
2007 nyarán hajtott végre tandem wingsuit ugrást Verebes Gábor (tandempilóta) és Tiszovszky Zsolt. Az tandemugrás a "WS Boogie Hungary 2007" keretei között zajlott. Mindkét ugró szárnyasruhában ugrott és természetesen az utas is képzett szárnyasruha ugró volt, mivel ez elengedhetetlen feltétele egy ilyen ugrás végrehajtásának. Éppen ezért a szárnyasruhás tandemugrás sem lesz bárki számára elérhető. Méltán lehetünk büszkék a két magyar ejtőernyősre.
Az ejtőernyős tandemugrást akülönleges alakulatok is alkalmazzák, de ebben az esetben a "tandemutas" nem ember, hanem rendszerint az ember "legjobb barátja" a kutya.
Természetesen különlegesen képzett, nagyon okos
és bátor ebekről van szó. A harci kutyák jelenleg is ott vannak az afganisztáni harctéren, komoly segítséget és támogatást adva ezzel az ott harcoló alakulatoknak. A harci kutyák magasan képzettek, többféle feladat végrehajtására alkalmasak. A leggyakoribb fajták a német juhász, belga Malinois és a labrador. Érdekesség még, hogy a kutyákat főleg Európából szerzik be. A négylábúakat is golyóálló mellény védi, akárcsak a katonákat és felszerelik őket szemüveggel, infrakamerával, GPS-el, gázmaszkkal, az ejtőernyős ugrások alakalmával pedig oxigénmaszkkal. Legfőbb feladataik közé tartozik a járőrözés, bombakeresés, nyomkövetés.
A legidősebb ugró által végrehajtotttandem bázisugrás 2013. június 2-án volt, az Egyesült Államokban, a Perrine hídról, Idaho államban. A tandem pilóta Sean Chuma, az utas pedig Dorothy Custer, 102 éves idős hölgy volt.
Dorothy néni nagyon bátor volt és bebizonyította, hogy az álmainkat soha nem késő valóra váltani. Sean Chuma bázisugró nevéhez fűződik az első épületről végrehajtott tandem bázisugrás is, erről egy korábbi cikkünkben olvashattatok.
24 órán belül végrehajtott legtöbbejtőernyős tandemugrás rekordját is az Egyesült Államokban állították fel, a Harbor Springben található DropZone-on. Az ugrópáros egy testvérpár volt, a tandempilóta Luther Kurtz és tandemutasa a
húga, Angela Bishop volt. 105 ejtőernyős tandemugrást hajtottak végre 2010. június 29-én egy Cessna típusú repülőgépből. 60 ugrás után Angela keze elzsibbadt, használhatatlanná vált. Ekkor megvizsgálta a doktor, aki a rekordkísérletnél segédkezett és továbbengedte az ugrást. A korábbi 103 ugrásos Floridában felállított rekordott akarták megdönteni ami végül sikerült is nekik 105 tandemugrással.
2008 óta van lehetőség ejtőernyősugrást és ejtőernyős tandemugrást végrehajtani a világ legmagasabb hegyénél, a Csomolungmánál. Az ugrás meglehetősen drága, szóló ejtőernyősöknek 25 000 USD, a tandemugrás pedig 35 000 amerikai
dollárba kerül, ami nemcsak egy ugrást, hanem egy komplett csomagot jelent. A 11 napos túrára 12-15 fős csoportokat indítanak. Eddig 152 szóló ugrást és 42 tandemugrást ugrottak a Mount Everestnél. Az ugrásokhoz speciális ugróruházatot és oxigénmaszkal ellátott sisakot viselnek. Az ugrásokhoz a AS 350 B3 Eurocopter típusú helikoptert használják, ami a vezető mentő helikoptertípus a magashegyi régióban.
Nem mondjuk, hogy mi vagyunk a legjobb tandemcsapat...
ezt a tandemutasaink mondják!
info@extremetandem.hu
© 2010. - ExtremeTandem - Ejtőernyős Tandemugrás - Minden jog fenntartva!